2022-01-31

Profesionali burnos higiena – tai daug daugiau nei estetinė procedūra

Net ir pats taisyklingiausias dantų valymas – tai tik pusė darbo sveikos ir švytinčios šypsenos link. Todėl itin svarbu reguliariai atlikti profesionalią dantų higieną, kuri yra ne tik estetinė, bet ir veiksminga prevencinė procedūra, padedanti ženkliai sumažinti dantų ėduonies bei periodontito ligų riziką. Jos dėka ilgiau džiaugiamasi sveikais dantimis ir pavyksta išvengti sudėtingų chirurginių intervencijų. Klaidingai manoma, jog profesionalios higienos metu dantys yra balinami cheminiu būdu, todėl tai silpnina emalį. Priešingai, ši procedūra tausoja dantis ir yra visiškai saugi – pašalinus minkštąsias bei kietąsias apnašas, atstatoma natūrali emalio spalva ir sulėtinami nuosėdų ir dantų akmenų formavimosi procesai.

Kodėl svarbu reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną?

Dantų šepetėlis ir papildomos dantų priežiūros priemonės pašalina tik 60-80% apnašų, kurios ilgainiui virsta dantų akmenimis, galinčiais sukelti rimtas periodontito ligas. Dantenų tinimas bei kraujavimas, pasireiškiantis valant dantis, dažniausiai signalizuoja, jog kaupiasi giluminiai akmenys, keliantys grėsmę audinių tirpimui.

Ant dantų paviršiaus susidarančios apnašos ir išsiskiriančios rūgštys pažeidžia dantų emalį, todėl jie ima gesti, atsiranda nemalonus burnos kvapas. Ilgainiui tarp danties ir kaulo susiformuoja kišenės, dėl kurių dantys tampa paslankūs ir padidėja rizika jų netekti. Pigmentinės apnašos, susidarančios nuo kavos, arbatos, raudono vyno, tabako bei kitų dažančių produktų vartojimo, pilnai nuvalomos tik profesionalios higienos pagalba.

Taip pat ši procedūra yra itin svarbi pacientams, dėvintiems breketus, implantus bei protezus. Norint išvengti balkšvų dėmių, kurios gali pasimatyti nuėmus breketus, tiesiog privaloma reguliariai lankytis pas burnos higienistą. O dėvint protezus ar implantus – labai svarbu efektyviai pašalinti po dantų vainikėliu ar aplink implantą besikaupiančias nuosėdas. Taip išvengiama giluminių audinių uždegimo, gresiančio implanto netekimu.

Kokie požymiai signalizuoja, jog laikas apsilankyti pas burnos higienistą?
Šio klausimo pavyksta išvengti, reguliariai lankantis pas odontologą, nes Jumis besirūpinantis specialistas pats rekomenduoja, kada metas atlikti profesionalią dantų higieną. Tačiau yra keletas požymių, kuriuos pastebėjus derėtų nedelsiant kreiptis į burnos higienistą:

  • liežuviu jaučiamos šiurkščios emalio apnašos;
  • dantenos patinusios ir, valant dantis, kraujuoja.

Profesionalią dantų higieną rekomenduojama atlikti 1-4 kartus per metus, priklausomai nuo Jūsų dantų ir burnos būklės.

Nuo kokio amžiaus pradedama taikyti burnos higienos procedūra?
Tikslaus amžiaus limito nėra – viskas priklauso nuo savarankiškos paciento dantų priežiūros kokybės bei genetinio paveldimumo. Tačiau vis dažniau į higienisto kėdę sėdasi ir vaikai, kadangi profesionali dantų higienos procedūra veiksmingai užkerta kelią ėduonies ir dantų akmenų kaupimuisi. Taip vaikučiai pratinami prie reguliarių vizitų pas odontologą, formuojami taisyklingi burnos priežiūros įgūdžiai ir padedama išvengti rimtų periodontologinių ligų ateityje.

Kaip pasiruošti procedūrai?
Prieš vizitą rekomenduojama išsivalyti dantis Jums įprastu būdu. Tai padės higienistui aiškiai pamatyti ir įvardinti zonas, kurių Jūs nepasiekiate dantų šepetėliu ar tarpdančių siūlu. Esant pageidavimui, galima atlikti dantų valymo efektyvumo testą. Jo metu dantys yra nudažomi specialiais chemikalais, išryškinančiais šviežias ir įsisenėjusias apnašas. Tai – puikus būdas savo akimis išvysti vietas, kurioms derėtų skirti daugiau dėmesio.

Kaip vyksta procedūra?
Profesionalią dantų higieną sudaro šie etapai:

  • mechaninis apnašų valymas ultragarsiniu skaleriu ir kitais instrumentais;
  • dantų ir plombų paviršių poliravimas „Air-Flow“ sistema (kartu su kalio karbonato milteliais purškiama stipri vandens ir suspausto oro srovė). Taip veiksmingai pašalinamos pigmentinės apnašos net ir sunkiai prieinamose vietose ir sulėtinami naujų nuosėdų kaupimosi procesai;
  • paaiškinama bei pademonstruojama taisyklingos dantų ir burnos ertmės priežiūros metodika;
  • atliekama kontrolinė dantų apžiūra.

Ar tai – skausminga procedūra?
Paprastai profesionali burnos higiena atliekama be nuskausminimo. Tačiau, esant pageidavimui, galima taikyti vietinę nejautrą. Dažniausiai siūloma aplikacinė nejautra, kurios metu burnos ertmė yra ištepama specialiu geliu, sukeliančiu aptirpimo efektą. Išskirtiniais atvejais galima taikyti ir infiltracinę nejautrą, kuomet į burnos ertmę suleidžiami nuskausminamieji, nujautrinantys ne tik dantenas, bet ir dantis.

Kaip elgtis po procedūros?
Rekomenduojama 1 valandą po procedūros nevalgyti ir bent 2-3 valandas nevartoti jokių dažančių produktų (kavos, arbatos, vyno, sulčių, tabako).

Norint išvengti net menkiausio fizinio diskomforto, galima išgerti lengvą nuskausminamųjų vaistų dozę.

Leiskite mums pasirūpinti sveika ir švytinčia Jūsų šypsena!

Kitos naujienos
2022-01-31
Kaip pasiruošti dantų implantacijai ir kaip elgtis po procedūros?
2022-01-31
Dantų implantų privalumai