Terapija

Dantų ėduonis (dantų kariesas) – tai burnoje esančių rūgščių sukeltas danties audinių irimas.

Dantų ėduonis (dantų kariesas) – tai burnoje esančių rūgščių sukeltas danties audinių irimas. Rūgštys atsiranda tuomet, kai ant dantų paviršiaus susidariusiose apnašose esanti burnos mikroflora, skaidant angliavandenius išskiria rūgštis. Tuo metu vyksta dentino ir emalio demineralizacija, t. y. kalcio jonų išsiplovimas iš danties kietųjų audinių.

Dantų ėduonis turi keturias progresavimo stadijas:

  1. Kariozinė dėmė;
  2. Paviršinis kariesas;
  3. Vidurinysis kariesas;
  4. Gilusis kariesas (dažnai komplikuojasi į danties pulpitą, nes į pulpos ertmę patenką bakterijos, kurios sukelia uždegimą).

Pirmojoje stadijoje kariesą galima pastebėti pagal balzganą dėmelę emalio paviršiuje ar jo duobutėse. Po to dėmelės paviršiuje susidaro ertmė, kuri lėtai, o kartais gana greitai didėja ir pasiekia danties pulpą. Šis procesas vyksta dėl mikroelementų (pvz. fluoro), vitaminų stokos maiste, angliavandenių pertekliaus maiste, o taip pat dėl kramtymo funkcijos sumažėjmo vartojant daugiau susmulkintą maistą. Sumažėjus danties emalio atsparumui, burnoje esančios bakterijos bei virusų fermentai lengvai tirpdo emalį. Pacientas dažniausiai nusiskundimų neturi iki gana gilios ertmės susidarymo. Tik atidesni pacientai pastebi ant dantu atsiradusias dėmes. Tokiu atveju gydymo reikia tik del estetinių priežaščių. Atsiradus ertmei, pacientas gali skųstis, kad mato ją, jaučia nelygumą liežuviu, joje stringa maistas. Kol ertmė nedidelė, skausmo nejusite. Ertmei gilėjant, atsiranda skausmas patekus į ją saldžiam maistui, vėliau dantis pradeda reaguoti į temperatūrinius dirgiklius, skauda kramtant maistą. Pažeistų dantų terapinis gydymas yra paremtas jau esamų kariozinių ertmių plombavimu.

PLOMBAVIMAS

Plombavimas yra profilaktinė priemonė, skirta apsaugoti danties nervą nuo galimo pažeidimo ir tolimesnių komplikacijų. Plombavimas atliekamas dažniausiai vieno vizito metu gydytojo kabinete. Dažniausiai dantys plombuojami šviesoje kietejančiais kompozitais, rečiau stiklojonomeriniais cementais. Plombuojami tik santykinai nedideles ir vidutines ertmes turintys dantys. Didesnius defektus turinčius dantis rekomenduojama atsatyti protezavimo restauracijomis- įklotais, užklotais, vainikėliais. Prieš procedurą plombuojama vieta nuskausminama vietiniais anestetikais. Dantis preparuojamas maksimaliai tausojant naturalius ir sveikus danties audinius. Plombuojama stengiantis kuo tiksliau atkurti buvusią danties struktūrą. Kompozitai tarpusavyje skiriasi daugeliu savybiu (spalva, skaidrumu, elastingumu ir tt), todėl tik nuo gydytojo profesionalumo priklauso kaip tiksliai bus atkurta danties spalva ir forma.

Rekomenduojami gydytojai
Ieva Zibartienė
GYDYTOJA ODONTOLOGĖ
PLAČIAU
Inga Lukoševičienė
GYDYTOJA ODONTOLOGĖ
PLAČIAU
Simona Stonkutė
GYDYTOJA ODONTOLOGĖ
PLAČIAU