Dantų, implantų protezavimas

Žmogus danties ar dantų gali netekti dėl įvairiausių priežasčių, tai gali būti nelaimingas atsitikimas ar klastingos dantenų/dantų ligos.

Žmogus danties ar dantų gali netekti dėl įvairiausių priežasčių, tai gali būti nelaimingas atsitikimas ar klastingos dantenų/dantų ligos. Danties praradimas nemalonus dalykas, jeigu suskubsite laiku pas odontologą, išvengsite dar didesnių nemalonumų, tiek fiziškai tiek finansiškai. Pažangios odontologijos dėka prarasti dantys gali būti atstatyti. Dantų protezavimą galime suskirstyti į dvi pagrindines grupes, tai protezavimas ant implantų ir klasikiniai (senieji) protezavimo metodai.

Protezavimas ant implantų

Prieš keletą dešimtmečių atsiradus dantų implantams įvyko tikra revoliucija dantų protezavimo srityje. Tapo įmanoma tobulai atstatyti žmogaus prarastus dantis, kurie yra patogūs ir atrodo kaip natūralūs dantys. Dantų implantai išstumia senuosius protezavimo metodus, nes dėl estetikos ir ilgaamžiškumo vis daugiau žmonių renkasi implantus. Pagal prarastų dantų kiekį ir pobūdį, protezavimą ant implantų galima išskirti į tokius atvejus:

Vieno danties protezavimas ant implanto. Pavienius dantis žmogus dažniausiai praranda dėl nelaimingo atsitikimo ar negydomo karieso, vėliau atsiradusio pulpito. Prarasto danties vietoje įsriegiamas implantas ant kurio yra tvirtinamas danties vainikėlis. Šio protezavimo metodo privalumas yra tas, kad nereikia šlifuoti gretimų dantų, kaip buvo daroma senuoju tiltelio metodu. Išsaugomi sveiki, gretimi dantys.

Kelių dantų esančių vienoje eilėje protezavimas ant implantų. Keletą dantų vienoje eilėje žmogus gali prarasti dėl traumų ir dantų ar dantenų ligų. Panagrinėkime atvejį kai reikia protezuoti tris gretimai esančius dantis. Šių trijų dantų protezavimui pakanka dviejų implantų, kurie įsriegiami į šoninių, prarastų dantų vietas. Ant šių implantų tvirtinamas dantų tiltelis sudarytas iš trijų dantų vainikėlių. Šis protezavimo metodas turi tą patį privalumą kaip ir vieno danties protezavimo atveju, nešlifuojami gretimai esantys dantys, o kai trūkstamų dantų kiekis yra didesnis nei trys, tuomet senasis tiltelio metodas yra tiesiog neįmanomas. Kai vienoje eilėje trūksta keturių ir daugiau dantų, protezavimui atlikti reikalinga daugiau implantų, pvz penkių dantų atstatymui reikia trijų implantų.

Bedančio žandikaulio protezavimas ant implantų. Visus dantis žmogus dažniausiai praranda dėl dantenų ligų, tokių kaip periodontitas (parodontozė). Bedančio žandikaulio protezavimą ant implantų galima išskirti į du atvejus: Išimami protezai ant implantų. Šis protezavimo sprendimas iš dalies yra panašus į klasikinius protezus, skirtumas yra tas jog jie tvirtinasi prie implantų. Tvirtinimo elementai gali būtų kelių rūšių, tai rutuliniai, sijiniai ar magnetiniai. Privalumas lyginant su klasikiniais protezais yra tas jog jie stabiliai laikosi, nekrenta, nesislankioja, nereikia fiksavimo klijų. Nakčiai šie protezai turi būti išimami. Šiam protezavimo metodui taikyti reikalingi mažiausiai du implantai. Norint pasiekti didesnį stabilumą ir komfortą rekomenduojami keturi implantai. Neišimami protezai ant implantų. Šis dantų protezavimo metodas estetiškumo ir komforto atžvilgiu gali būti prilygintas natūraliems dantims. Vieno žandikaulio protezavimui rekomenduojami mažiausiai 5-6 implantai, prie kurių yra tvirtinamas neišimamas protezas (dantų lankelis). Kramtydami maistą jausitės lyg su natūraliais dantimis. Priežiūra kaip ir natūralių dantų, valymas šepetėliu, siūlu, skalavimas burnos skysčiu. Neišimamas protezas gali būti gaminamas iš įvairių medžiagų, kuriu kaina taip pat yra ženkliai skirtinga.

Klasikiniai (senieji) dantų protezavimo metodai. Ant natūralių šaknų ir dantų protezai.

Klasikinius dantų protezavimo metodus galima taip pat suskirstyti pagal situacijas. Protezavimas pavieniais vainikėliais. Protezavimas vainikėliais yra naudojamas kai danties šaknis yra sveika ir tvirta, tačiau natūralus danties vainikėlis naudojimui yra jau nebetinkamas. Natūralaus danties vainikėlis tampa netinkamu naudoti dėl daugelio priežasčių. Traumos, kai nuskyla dalis vainikėlio. Ligos, kariesas ar pulpitas, kai dalis vainikėlio yra išgedęs. Vainikėlis yra nusidėvėjęs, tai dažnai nutinka sergant bruksizmu. Visais šiais išvardintais atvejais puikiai tinka natūralaus danties vainikėlio pakeitimas dirbtiniu vainikėliu. Prieš atliekant šią procedūrą dantis yra apšlifuojamas, paliekant tvirtą masę naujam vainikėliui laikytis. Jeigu danties masės yra mažai arba ji yra abejotino tvirtumo tuomet sutvirtinimui naudojamas įklotas. Pagamintas individualus vainikėlis yra pricementuojamas. Tiltelio metodas. Dantų protezavimas tiltelio metodu gali būti taikomas kai trūksta vieno ar kelių dantų. Paanalizuokime atvejį kai reikia atstatyti vieną dantį. Tam, kad tiltelis laikytųsi reikalinga gretimų dantų atrama. Tam tikslui yra nušlifuojami gretimi dantys, gaminamas trijų vainikėlių tiltelis ir pricementuojamas. Rezultate gauname tris protezuotus dantis. Jeigu gretimi dantys buvo visiškai sveiki, žmogui tai tikras praradimas. Būtent tai ir yra šio metodo trūkumas, kad vieno danties protezavimui reikia į protezavimą įtraukti ir du gretimus dantis. Šis metodas negali būti taikomas jeigu trūkstamas dantis ar keli dantys yra paskutiniai, tokiu atveju nėra galimybės sukurti atramos. Taip pat šis metodas netinka jeigu vienoje eilėje trūksta daugiau kaip trijų dantų, nes tuomet atraminiams dantims tektų didelis krūvis ir protezavimas nebūtų ilgaamžis. Dantų protezai. Klasikiniai dantų protezai (dantų plokštelės) yra naudojami kai žmogus žandikaulyje neturi nei vieno danties. Pagaminti protezai laikosi ant dantenų, geresniam laikymuisi gali būti naudojami specialų klijai ir pastos. Kuomet žandikaulyje yra likę keletas dantų ar negali būti taikomas tiltelio metodas, tokiu atveju yra gaminami daliniai protezai (dantų plokštelės). Daliniai protezai turi specialius kabliukus/vielas kurie apkabina esančius dantis, taip protezas tvirčiau laikosi.

Protezų ir vainikėlių gamyba, medžiagos.

Tiek protezavimui ant implantų, tiek protezavimui ant šaknų, protezai ir vainikėliai yra gaminami dantų technikų laboratorijoje ir gamybai naudojamos įvairios medžiagos. Metalo keramika. Kiekvienu atveju gaminamas individualus metalinis karkasas ir padengiamas keramika. Keramikos spalva pritaikoma prie natūralių dantų spalvos. Metalo keramikos pagrindu gaminami vainikėliai, tilteliai protezavimui ant implantų ir ant dantų šaknų. Iš metalo keramikos gali būti gaminamas neišimamas protezas ant implantų. Privalumai yra tvirtumas ir žemesnė kaina lyginant su bemetale ar cirkonio keramika. Trūkumai – bemetalė keramika lenkia savo estetika. Bemetalė keramika. Naudojama pavienių vainikėlių ant implantų ir vainikėlių ant šaknies gamybai. Visą vainikėlio masę sudaro keramika. Šio tipo vainikėliai nusileidžia metalo keramikai savo tvirtumu, todėl nėra naudojami didesnių konstrukcijų gamybai (tilteliai, protezai). Cirkonio keramika. Tai pažangiausia medžiaga protezavime. Cirkonio keramikos pagrindu yra gaminami vainikėliai, tilteliai protezavimui ant implantų ir ant šaknų, taip pat neišimami protezai ant implantų. Tvirtumu cirkonio keramika nenusileidžia metalo keramikai ir lenkia savo estetika, nes turi laidumą šviesai kaip ir natūralūs žmogaus dantys. Cirkonio keramikos kaina yra vis dar gerokai aukštesnė nei metalo keramikos, tačiau atsižvelgiant į privalumus daugelis pacientų vis dažniau renkasi būtent cirkonio keramiką. Plastikas, akrilas. Šių medžiagų pagrindu gaminami klasikiniai protezai, išimami ir neišimami protezai ant implantų.

Dantų protezavimas yra individualus gydymas. Norėdami sužinoti koks dantų protezavimo metodas gali būti taikomas jums, sužinosite pasikonsultavę su odontologu. Šiaulių Implantologijos Centro specialistai konsultacijos metu yra pasiruošę suteikti jums visą reikiamą informaciją ir parinkti labiausiai jums tinkamus protezavimo metodus.

Rekomenduojami gydytojai
Audrius Ralys
GYDYTOJAS ODONTOLOGAS
PLAČIAU
Eduardas Kelbauskas
MEDICINOS MOKSLŲ DAKTARAS, GYDYTOJAS ENDODONTOLOGAS
PLAČIAU